Studia i programy kosmiczne

W Europie istnieje kilka programów studiów, które skierowane są do studentów i absolwentów studiów i chcą związać swoją karierę z sektorem kosmicznym. Do najważniejszych z nich należą te organizowane przez Europejską Agencję Kosmiczną:

  • Young Graduate Trainee – program dla absolwentów studiów magisterskich, do dwóch lat po ukończeniu studiów. Czas trwania to 1 rok. Wynagrodzenie wynosi około 2200 EUR / miesiąc. Stanowiska dostępne w ramach programu YGT są ogłaszane na stronach ESA, zwykle późną jesienią. Rozpoczęcie programu dla tego rocznika to miesiące letnie następnego roku.
  • Student placement – oferta stażu dla studentów ostatniego lub przedostatniego roku studiów magisterskich. Czas trwania to 1 - 6 miesięcy. Dla studentów zwanych w języku ESA"stagiaire" uzyskanie wsparcia w wysokości 20 EUR/dzień, które pozwoli pokryć część kosztów utrzymania.
  • Network/Partnering Initiative – dla doktorantów; wymagana współpraca z istniejącymi NPI (obecnie brak polskich takich uczelni); warunki: współfinansowanie projektu do wysokości 50% lub max, 30000 EUR / rok.
  • Research Fellowship – oferta dla osób, które niedawno ukończyły doktorat. Czas trwania umowy to 2 lata.

 

Studia magisterskie, które specjalizują się w tematyce kosmicznej to:

  • International Space University - ISU Master course to roczny program studiów magisterskich, który odbywa się co roku w Strasburgu. Opłata za rok studiów wynosi 25000 EUR, można ubiegać się o wsparcie finansowe na pokrycie tej opłaty.
  • Space Master Programme - dwuletnie studia magisterskie (Joint European Master in Space Science and Technology), które są wspólnie organizowane przez osiem róznych uczelni. Studenci po odbyciu pierwszego semestru w Wurzburgu, mają możliwość wybrania gdzie spędzą kolejne okresy swoich studiów.

 

Studia podyplomowe związane z tematyką kosmiczną:

 

Krótsze programy związane z tematyką kosmiczną:

  • ISU Space Studies Programme - program rozwoju zawodowego dający możliwość zapoznania się z tematyką kosmiczną. Co roku odbywa się on w innym miejscu na świecie i przyciąga osoby zarówno świeżo po studiach, jak i te z większym doświadczeniem zawodowym.

 

Programy Edukacyjne ESA [EN]:

Calendar

How to apply

Competition guidelines [PDF]

Polski konkurs CanSat

Polski konkurs CanSat – edycja 2019

 

The Moon Camp Challenge is a new interdisciplinary school project that invites students, aged 8 to 19, to team up and design their own human base on the Moon, a ‘Moon Camp’.

 

Informacje o konkursie oraz formularz rejestracyjny:

http://esero.kopernik.org.pl/konkurs-european-astro-pi-2018-2019/

 

Logowanie

 
     
Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Kariera w ESA

Newsletter PSPA